Koło Łowieckie „Bóbr” nr 102 w Warszawie 

W połowie 1955 roku dziewięcioosobowa grupa organizacyjna zarejestrowała się jako Koło Łowieckie nr 69 przy Ministerstwie Materiałów Budowlanych w Warszawie.  Polowanie zbiorowe w dniu 3 listopada 1955 roku uznano za datę inaugurującą działalność łowiecką Koła. 

Obwody

 Niebawem gospodarowano na czterech obwodach, a po podziale Koła na dwa, od 1962 roku dzierżawiono dwa obwody łowieckie. W dziesiątą rocznicę istnienia Koło zrzeszało  31 myśliwych, dzierżawiło ponownie cztery obwody polno-leśne o łącznej powierzchni 15 tysięcy ha. W 1973 roku Koło uzyskało obwód leśny nr 10, dawniej nr 64, o powierzchni prawie 9 tysięcy ha, w nadleśnictwie Klosnowo, aktualnie Nadleśnictwo Rytel w Borach Tucholskich. Po przyłączeniu większości tego obwodu do Tucholskiego Parku Narodowego w 1997 roku, pozostałe, ok. 3,4 tysiąca ha, staraniem Zarządu Koła, zamieniono na obwód łowiecki nr 5 obecnie nr 200,  w Nadleśnictwie Przymuszewo –RDLP w Toruniu.

Patron „Bóbr”

Od powstania, aż do 1996 roku Koło działało pod patronatem i używało nazwy „przy Ministerstwie Budownictwa”. Od 1997 zmieniono nazwę na Koło  Łowieckie „Bóbr”, co kojarzyło się z tym inteligentnym budowniczym, a także z czynnym udziałem w udanej introdukcji bobra w obwodzie nr 10 w Borach Tucholskich. Co za tym idzie od 1998 roku przyjęto plastyczny wizerunek bobra jako znaczek- symbol  Koła.

Na skutek likwidacji resortu budownictwa, po staraniach aktywnych kolegów i Zarządu Koła, począwszy od 1996, nawiązano bliską współpracę z Energopol Trade S.A. w Warszawie. Zaowocowało to umową o współpracy, sponsoringiem, użyczeniem pomieszczenia na siedzibę Zarządu Koła i dodatkowym obwodem łowieckim nr 183, obecnie nr 319, na Warmii. 

Sukcesy łowieckie

W blisko siedemdziesięcioletniej historii, myśliwi naszego Koła polowali w dzierżawionych obwodach na łosie, jelenie, sarny, dziki, lisy, borsuki, kuny, tchórze, jenoty, piżmaki, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, bażanty, kuropatwy, dzikie gęsi, kaczki, łyski, słonki, gołębie grzywacze, bataliony, cietrzewie, jarząbki i czaple siwe. W sumie więc nasi myśliwi mieli możliwość polowania na 25 gatunków zwierzyny łownej. Zdobyliśmy wiele trofeów medalowych, w tym Złotomedalowe Byki i Rogacze.

Za wieloletnią aktywną działalność łowiecką, a szczególnie hodowlaną –dzikie kaczki, bażanty, bobry w roku 2010 w 55 rocznicę powstania Koła Polski Związek Łowiecki odznaczył Koło Złomem. Odznaczenia łowieckie otrzymało także, wielu zrzeszonych w naszym Kole myśliwych.

Ponadto, przez ponad 30 lat, Koło szczyciło się czynną i efektywną działalnością kynologiczną, zrzeszając w swoim gronie znanych organizatorów, sędziów międzynarodowych i hodowców – posiadaczy sławnych czempionów, jak koledzy: Eugeniusz  Loret (sędzia), Edwin Rozłubirski (sędzia i wieloletni prezes Związku Kynologicznego), Tadeusz Starostka (sędzia), Tadeusz Chwalibóg (sędzia) , ksiądz Benedykt Gierszewski –założyciel Klubu Posokowca w Polsce i inni. 

Sukcesy łowieckie wypracowało grono szczególnie zaangażowanych działaczy Koła, z których trzynastu było prezesami Zarządu:  Jerzy Grzymek, Mieczysław Mitelski, Fryderyk Topolski, Tadeusz Starostka, Józef Murkowski, Zdzisław Grela, Andrzej  Szozda, Edwin Rozłubirski, Janusz Górzny, Eugeniusz Wawrzyniak, Aleksander Kopeć, Janusz Zieńczyk, Jacek Cis-Bankiewicz; czterech łowczymi: Eugeniusz Loret (przez 35 lat), Aleksander Kopeć (przez 15 lat), Ryszard Rulak, Tomasz Szozda; siedemnastu sekretarzy: Czesław  Stępkiewicz, Czesław Lickiewicz, Józef Murkowski, Zenon Brodowicz, Jerzy Arendarski, Andrzej Grabiński, Michał Iszkowski, Stanisław Dryjański, Jacek Cis-Bankiewicz, Andrzej Szozda, Jan Kapusta, Wojciech Pletkus, Robert Głowacki, Tomasz Szozda, Jerzy Głuchowski, Zbigniew Mentrak, Jarosław Pletkus; czternastu skarbników: J. Romański, Adam Zamorski, S. Ścibor, Andrzej Styrczula, Jan Kapusta, Zbigniew Cis-Bankiewicz, Bronisław Starnawski, Zdzisław Olakowski, Jerzy Lachowski, Zenon Brodowicz, Janusz Zieńczyk, Józef Mianowski, Robert Głowacki, Renata Krzysztoń-Kwaterczak. Komisji Rewizyjnej przewodniczyli: Józef Dackiewicz, Marian Zarychta, Bronisław Starnawski, Andrzej Myrcha, Stefan Paszkowiak, Wojciech Jurkiewicz, Janusz Smoleń, Eugeniusz Wawrzyniak, Zbigniew Mentrak.

Znaczne osiągnięcia łowieckie i czynny udział w ochronie przyrody na dużym areale dzierżawionych, dobrze urządzonych obwodów łowieckich to duma Koła. Wypracowali je koledzy – zaangażowani społecznicy, liczni gospodarze i strażnicy obwodów, oraz zaprzyjaźniona młodzież szkolna. Wysoko cenimy życzliwą współpracę ze strony władz i społeczności terenowej, leśników, a także działaczy Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Współpraca z dziećmi i młodzieżą

Do dobrej tradycji Koła należy utrzymywana w ciągu wielu lat współpraca z młodzieżą. Oto przykłady z ostatnich lat:

W latach 2001-2002 Kolega Zenon Brodowicz, wówczas członek Zarządu, wraz z prezesem Koła „Ogar” w Sułkowicach – Kolegą Franciszkiem Szydełko, przeprowadzili cykl prelekcji i pokazów filmowych w szkołach na terenach obwodów dzierżawionych przez nasze Koło. Spotkania takie odbyły się w szkołach w Przymuszewie (obw.nr 5), obecnie nr 200, Treblince (obw.nr 191) obecnie 184 i Maciejowicach (obw.nr 523) obecnie 476.

W 2009 roku Publiczne Gimnazjum im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach zgłosiło chęć udziału w akcji „Łowca Polskiego” – „Ożywić Pola” – Rok Zająca. Koordynatorami akcji byli: Pani Marta Kujawa ze strony szkoły i Kolega Tomasz Szozda z naszego Koła.

Odbyło się wiele zajęć terenowych i pogadanek przy ognisku na temat osiągnięć, zadań i celów współczesnego łowiectwa, ochrony i potrzeb środowiska, omawiano tematy związane z presją drapieżników na gatunki zwierzyny drobnej, ze szczególnym uwzględnieniem tematów powiązanych tytułowym zającem, takich jak: bytowanie, potrzeby środowiskowe i pokarmowe, tropy i zwyczaje. W spotkaniach wzięły udział dzieci w wieku przedszkolnym, młodszym szkolnym i młodzież gimnazjalna, a także ich rodzice i nauczyciele. Corocznie w Sali gimnastycznej maciejowickiego zespołu szkół organizowaliśmy zajęcia-lekcje prowadzone przez Kol. Tomasza Szozdę o tematyce związanej z łowiectwem dla wszystkich uczniów przedszkola i szkół – podstawowej i gimnazjum.

W pierwszym roku uczestnictwa w akcji „Ożywić Pola” – Rok Zająca, maciejowickie gimnazjum uplasowało się wśród laureatów, jednocześnie w konkursie plastycznym zajmując I miejsce uhonorowane pucharem. W „Roku Sarny” – 2011/12 gimnazjum zajęło już I miejsce w kraju. Zwyciężali także koordynatorzy – Pani Marta Kujawa i Kolega Tomasz Szozda. Wspólnym wysiłkiem powstały remizy śródpolne, budowano paśniki i budki dla kuropatw,  a w  związku z „Rokiem Kaczki” dzieci wyplotły i rozstawiły 21 koszy lęgowych. W kolejnych sezonach, aż do czasu zakończenia „Akcji” spowodowanego likwidacją gimnazjów, a potem zmianą ustawy łowieckiej w 2018 roku uczniowie tej szkoły we współpracy z naszym Kołem czterokrotnie zwyciężali w klasyfikacji ogólnopolskiej. Kontynuowaliśmy współpracę z młodzieżą maciejowickiego Gimnazjum. Powstały kolejne remizy, uczniowie nadal dokarmiali zwierzynę, budowali budki, również dla innych obwodów np. obw. 292 Korytnica i 191 Treblinka.  Kol. Tomasz Szozda kontynuował zajęcia lekcyjne w szkole i w terenie. Młodzież wraz z naszym Kołem zorganizowała w Maciejowicach festyn w związku z Rokiem Kaczki w ramach akcji „Ożywić Pola”. W obecności lokalnych władz, zaproszonych gości i mieszkańców występowały dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Były więc występy, rozmaite konkursy, m.in. kulinarny na najsmaczniej przyrządzoną potrawę z kaczki, pokaz psów myśliwskich, pokaz sokolniczy. Nasze Koło w podziękowaniu za wysiłki sfinansowało wyjazd do Puszczy Białowieskiej, w Bieszczady i spływy Pilicą dla młodzieży zaangażowanej w Akcję.

Przez cały okres trwania „Akcji”, a także w latach późniejszych młodzież z maciejowickiego gimnazjum była zapraszana na nasze kołowe zawody w strzelaniu myśliwskim. Organizowaliśmy dla nich specjalną konkurencję – strzelanie z KBKS. Pani Marta Kujawa na wniosek Walnego Zgromadzenia naszego Koła została odznaczona medalem Za Zasługi dla Koła Łowieckiego „Bóbr”, a także Odznaką za Zasługi dla Łowiectwa. Odznaczenie wręczył na terenie szkoły podczas uroczystości zakończenia „Roku Kaczki” przedstawiciel Zarządu Okręgowego PZŁ w Siedlcach Kolega Eugeniusz Ochnio. Kolejne odznaczenie p. Marta Kujawa otrzymała 17 listopada 2013r. Tym razem Za Zasługi dla Łowiectwa Okręgu Siedleckiego. Wręczone zostało podczas obchodów okręgowych 90-Lecia PZŁ w Siedlcach. W latach 2010-2012 w naszym pomorskim obwodzie odbywały się zajęcia  dla młodzieży ze szkoły w Brusach, połączone z wizytami w lesie, w których aktywnie uczestniczyli członkowie naszego koła Kolega Waldemar Adamczyk oraz Kolega  Marek Skórczewski. Prelekcja na temat łowiectwa i ochrony przyrody , zakończona przy ognisku i pieczonej kiełbasce,  pozostawiła u młodych ludzi niezapomniane wspomnienia.

Czasy współczesne

W 2022 roku podpisaliśmy na 10 lat nowe umowy dzierżaw wszystkich pięciu dotychczasowych obwodów.

Aktualnie (rok 2023) Koło liczy 106 członków. W tymże roku odbyło się opóźnione o 3 lata ze względu na stan zagrożenia epidemicznego (COVID) wyborcze Walne Zgromadzenie Koła. 

Wybrano Zarząd w składzie:
Jacek Cis-Bankiewicz – Prezes
Tomasz Szozda – Łowczy
Renata Krzysztoń-Kwaterczk – Skarbnik
Jarosław Pletkus – Sekretarz
Robert Skórczewski – Podłowczy
Sławomir Podowski – Podłowczy
Andrzej Bomba – Podłowczy

i Komisję Rewizyjną:
Zbigniew Mentrak – Przewodniczący
Jerzy Głuchowski – Członek
Artur Sieradzki – Członek

Gospodarujemy na trzech obwodach łowieckich polno-leśnych i dwóch leśnych, o łącznej powierzchni ponad 33 tysięcy ha, tj. Maciejowice, Treblinka, Korytnica, Muszaki i Przymuszewo.

Wzbogaciliśmy się o dwie własne kwatery w dwóch obwodach: Treblince i Korytnicy, a w roku 2023 zakupiliśmy działkę w wsi Kawęczyn w obwodzie Maciejowice. Docelowo stanie tam trzecia kwatera myśliwska  wybudowana na naszym własnym gruncie.

W listopadzie 2015 r. z okazji obchodów 60-lecia koła, do rąk naszych członków przekazaliśmy kronikę koła w wydaniu książkowym obejmującą okres łowieckiej działalności od 1954 do 2015 r. Warto wspomnieć, że uroczystość odbyła się w obwodzie nr 200 w Borach Tucholskich poprzedzona polowaniem (na cztery grupy) i zakończona huczną zabawą na około 150 osób. Pięć lat później wydaliśmy również drugi tom kroniki koła obejmująca okres 2015-2020r. Niestety 65-tej rocznicy powstania Koła nie mogliśmy uczcić odpowiednią uroczystością ze względu na wprowadzony przez rząd stan epidemiczny spowodowany Covidem.

Członkowie koła „Bóbr” to grupa ludzi zaangażowanych w sprawy łowieckie czego wynikiem są odznaczenia przyznane przez Kapitułę Odznaczeń PZŁ. W okresie 2012-2023r. Kapituła Odznaczeń Łowieckich przy NRŁ przyznała Kolegom, członkom naszego Koła w sumie 54 odznaczenia – Medale Zasługi Łowieckiej (23 osoby otrzymały brązowy, 13 srebrny, 3 złoty) Ustanowiliśmy również naszą kołową odznakę:  Za zasługi dla Koła  Łowieckiego „Bóbr” którą z rąk Zarządu Koła odebrało 22 najbardziej zaangażowanych  myśliwych.

Trzeba wspomnieć dla potomnych że lata 2020 – 2022 to okres epidemii Covid -19  która znacząco utrudniły działalność łowiecką, a drugim równoległym problemem stał się ASF (afrykański pomór świń), który wymusił na nas myśliwych bardzo intensywny odstrzał dzików z wszystkimi problemami z tym związanymi. We wszystkich naszych obwodach zanotowaliśmy obecność wilka. Zwłaszcza w Borach Tucholskich i na Mazurach obserwujemy wyraźne obniżenie liczebności zwierzyny płowej, zwłaszcza sarny.

Nigdy nie jest tak, że koło ma same jasne karty historii, bywają też ciemniejsze strony . W ostatnich dwóch latach 2021-2023 zarząd koła stoczył batalię u Rzecznika Dyscyplinarnego, w Sądzie Łowieckim, w Zarządzie Głównym i Okręgowym PZŁ w Warszawie i Olsztynie, a także w prokuraturze, w wyniku której, ostatecznie pozbyliśmy się wyjątkowo niekoleżeńskiego członka koła. Nie są to miłe wspomnienia, ale ostateczny werdykt zadowala nie tylko Zarząd Koła, ale również znakomitą większość jego członków.

Historia strzelectwa w naszym Kole 

Myśliwi z „Bobra” są obecni na strzelnicach myśliwskich od początków istnienia Koła. Od blisko czterdziestu lat organizowane są obowiązkowe coroczne spotkania naszych członków na strzelnicy, gdzie odbywają się szkolenia strzeleckie, przystrzelanie i sprawdzian broni kulowej. Zaliczenie sprawdzianu warunkuje uzyskanie odstrzału na zwierzynę grubą w danym sezonie polowań.

Odbywają się doroczne zawody Koła o Puchar Przechodni z udziałem zaproszonych gości. Koło w tym zakresie współpracuje i jest wspierane przez Zarząd Okręgowy PZŁ, a w zawodach i szkoleniach uczestniczą doświadczeni sędziowie i instruktorzy Zrzeszenia . Zarząd Koła wspiera organizacyjnie i finansowo wszystkie inicjatywy w tym zakresie. Spotkania Koła Bóbr, (którego obwody położone są w odległości nawet ok. 500 km od siebie) spełniają znakomitą rolę integracyjną. Uczestniczą w nich zaproszeni goście i panuje wspaniała atmosfera.

Już w 1994 roku Łowiec Polski zamieścił relację z zawodów pod tytułem: „Koło Łowieckie „Bóbr” Strzela” (cyt.):
„… Zawody odbyły się w konkurencji krąg i oś myśliwska. Wzięło w nich udział 15 myśliwych. Nagrodą główną za zajęcie pierwszego miejsca był puchar ufundowany przez Instruktora ds. Strzeleckich (puchar przechodni, zdobyty trzy razy przechodzi na własność). Zawody do końca wzbudzały duże emocje, gdyż po zakończeniu obu konkurencji dwóch kolegów uzyskało identyczny wynik 20 pkt. Zarządzono dogrywkę na czterech stanowiskach kręgu myśliwskiego. Ostatecznie przewagą jednego trafienia zwyciężył kolega Jan Belzerowski i zajął pierwsze miejsce przed kolegą Jackiem Cis-Bankiewiczem. Zawody odbyły się w miłej, koleżeńskiej atmosferze. Wszyscy zawodnicy wykazali się sportową postawą walcząc do końca z ogromną ambicją. Pogoda dopisała. Przybyli członkowie rodzin biorących udział w zawodach. Zawody spełniły postawione zadania: zintegrowały bowiem kolegów przybyłych z różnych stron kraju, miały niewątpliwy wpływ na umiejętności strzeleckie, zachęciły wszystkich do dalszych treningów i szkolenia strzeleckiego. 

Szczególnie podniosły charakter miał zorganizowany w 2007 roku Memoriał Strzelecki imienia wieloletniego Łowczego Koła Eugeniusza Loreta, na którym było obecnych wiele znakomitych postaci z naszego łowieckiego środowiska. W Łowcu Polskim ukazała się relacja z Memoriału.

W latach 80-tych i 90-tych myśliwi z „Bobra” spotykali się na strzelnicy Legii w Rembertowie, a w Suchodole szkolenia, treningi i zawody Koła odbywają się od momentu powstania tam strzelnicy. 

Również od ponad dwudziestu lat członkowie Koła strzelają na strzelnicy w Rytlu koło Chojnic, oraz w Tleniu gdyż w okolicach przepięknego obwodu w Borach Tucholskich zamieszkuje kilkunastu członków „Bobra”. Koło rokrocznie wystawia reprezentację na Zawody Okręgów Warszawskiego i Bydgoskiego, a wielu myśliwych z „Bobra” wykazuje wysokie umiejętności strzeleckie.

Wśród członków Koła jest już kilkunastu uprawnionych instruktorów strzelectwa myśliwskiego. W Zawodach organizowanych przez Koło bierze udział niejednokrotnie około 30 – 40 strzelających, co można porównać z zawodami szczebla okręgowego lub regionalnego. Działalność Koła na niwie strzeleckiej Zarząd Koła ocenia bardzo wysoko, ponieważ wydatnie zwiększa to skuteczność na polowaniu, a umiejętność obchodzenia się z bronią palną z pewnością chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami, a także wzmacnia więzi koleżeńskie w środowisku.

Na zakończenie tego z konieczności pobieżnego opisu Historii Koła warto odnieść się do właśnie zakończonej imprezy cyklicznej.

Nasze Koło bierze udział w dorocznych uroczystościach organizowanych na terenie Okręgu Siedleckiego od 10 lat. To „Hubertus Nadwiślański”. My dołączyliśmy do tej imprezy w 2017 roku. Są to obchody święta naszego patrona w których w bieżącym sezonie wzięło udział 13 kół i OHZ Nadleśnictwa Garwolin. Polowało ponad 250 myśliwych w różnych obwodach. Tegoroczne uroczystości trwały wyjątkowo 2 dni. Bo to 10-ty Hubertus, dodatkowo przypadający w rocznicę 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego. Wspaniała impreza integrująca środowisko myśliwych. 

  Darz Bór

3 listopada 2023 roku

 

Pisali o nas

 

Polowanie

 

 

 

 

 

 

2013 listopada, „Wieści z Brus”

 

Eugeniusz Loret w Czechosłowacji